Опис пам’ятки
Будинок БТІ, раніше відомий як «Селянський будинок» або Селянський будинок, був збудований у стилі українського модерну як прибутковий будинок для Адама Піотровського. Згідно з дослідженнями В. Прилуцького, насправді будівля була реконструкцією – надбудовою двох 2-поверхових будинків середини ХІХ ст. На першому поверсі був ресторан, на другому – готель “Імперіал”. На початку 1920-х будинок став «Центральним селянським будинком» (Сельбуд), де могли зупинитися селяни-НЕПмани з усієї України під час поїздок до тоді столичного Харкова.
Також тут була розташована газета “Селянська правда”, яка стала центром літературного життя міста початку 1920-х. Тоді ж у ніші на фронтоні було встановлено погруддя Тараса Шевченка. У 1922 р. редактором газети Сергієм Пилипенком було засновано Спілку революційних селянських письменників «Плуг» (1998 року на будинку було встановлено меморіальну дошку Пилипенка).
У ході реконструкції, яка тривала з 2016 по 2020 рр., було відновлено втрачені раніше елементи фасаду, зокрема балкони та декоративна плитка-майоліка. Внутрішній об’єм будівлі було спроектовано заново та значно збільшено, він також був надбудований на мансардний поверх. Автор проекту відновлення фасаду – Володимир Новгородов.
Архітектор пам’ятки
Архітектор Б. Корнієнко.
Рік побудови пам’ятки
1912 рік.
Дата руйнування пам’ятки
27 серпня 2022 року.
Адреса пам’ятки
Харків, площа Павлівська, 4.
Переглянути пошкоджений будинок купця Адама Піотровського на мапі пам’яток Харкова