Зруйнована будівля судових установлень

Харківський апеляційний суд

Опис пам’ятки

В 1899–1902 роках за проєктом академіка архітектури О. М. Бекетова за участю архітекторів Ю. С. Цауне та В. Б. Хрустальова на Скобелівській площі спорудили Будинок судових установ, який на той час за корисною площею приміщень у 1570 саженів став найбільшою будівлею Харкова. На трьох поверхах було розташовано 107 кімнат.

На будівництво разом з обладнанням і меблюванням казна витратила понад 650 тис. карбованців. Урочисте відкриття Будинку судових установ та його освячення відбулися 30 листопада 1903 року. Після Жовтневої революції 1917 року у споруді розміщувалися військові установи, в яких служило багато видатних полководців радянського періоду.

У 20-х роках ХХ століття за проєктом О. М. Бекетова добудували крила будівлі, які утворили третій внутрішній двір із проїздом до неї. В роки Другої світової війни приміщення зазнало значних пошкоджень, а праве крило головного фасаду було зруйновано дощенту.

У 1946 році головний архітектор Харкова О. М. Касьянов і головний архітектор Харківської області В. М. Орехов дали розпорядження на відновлення будівлі, що передбачало значну надбудову в центральній частині та установлення високого шпилю з нержавіючої сталі. Але, врешті-решт, гору взяв здоровий глузд, і на конкурсній основі переміг проєкт реставрації П. Є. Шпари й Д. Р. Торубарова, який не містив недоречної надбудови зі шпилем і максимально зберігав авторські задумки щодо об’ємно-просторової композиції та декоративного оздоблення екстер’єру й інтер’єрів.

Реставрацію успішно здійснили в 1946–1954 роках. У пострадянський період Будинок судових установ знов стали використовувати за первісним призначенням – у ньому розмістили Апеляційний суд Харківської області, який було перейменовано на Харківський апеляційний суд.

Архітектор пам’ятки

Бекетов Олексій Миколайович, за участю Ю. Цауне та В. Хрустальова

Рік побудови пам’ятки

1899 – 1902 рік.

Дата руйнування пам’ятки

6 березня 2022 року.

Адреса пам’ятки

Харків, площа Героїв Небесної Сотні, 36.

Переглянути зруйновану будівлю судових установлень на мапі пам’яток Харкова

РОЗПОВІСТИ ДРУЗЯМ У СОЦМЕРЕЖАХ

Більше пам'яток у телеграм каналі

Telegram Харків місто герой